s t r o n a   o   n a d z i e i












Recenzje (2)




Poprzednie recenzje...


  • Judith Viorst, To, co musimy utracić

    „...czyli miłość, złudzenia, zależności i niemożliwe do spełnienia oczekiwania, których każdy z nas musi się wyrzec, by móc wzrastać”. Tak brzmi pełny tytuł. Bodźcem do powstania książki była śmierć jedynej siostry autorki. Judith Viorst pokazuje, że całe życie człowieka, już od narodzin, składa się z nieuniknionych, powtarzających się strat tego, co kochamy i co daje nam poczucie bezpieczeństwa. Judith Viorst jest psychoanalitykiem i ujęcie tematu wydaje się momentami dość jednostronne, ale zaliczam tę książkę do działu „każdy powinien przeczytać” — rzeczywiście pomaga pogodzić się z własnym życiem. W ciągu dwudziestu lat, które upłynęły od jej pierwszego wydania, zdobyła ogromny rozgłos i świetne recenzje.


  • Tommy Hellsten, Wsparcie dla dorosłych dzieci alkoholików. Hipopotam w pokoju stołowym

    Jedna z pierwszych książek na temat syndromu dorosłych dzieci alkoholików i nadal podstawowa lektura na ten temat... Jak często się zdarza, autor najpierw doświadczył go na własnej skórze, a potem zaczął pomagać innym.


  • Adele Faber, Elaine Mazlish, Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły

    Tytuł właściwie wszystko wyjaśnia. Warto tylko dodać, że chociaż autorki ograniczają się do opisywania relacji między dziećmi i rodzicami, problem dotyczy wszystkich kontaktów międzyludzkich. Nie zdajemy sobie sprawy, jak silny wpływ na to, co mówimy, mają nasze ukryte urazy, złość, rozczarowanie, chęć odegrania się. Zachowujemy się jak w dowcipie o facecie, który chce pożyczyć od sąsiada siekierę i tak długo się nakręca, aż idzie do niego tylko po to, by wrzasnąć „A w d... mam pańską siekierę”. Nie jest to efektywny sposób porozumiewania się z ludźmi i osiągania swoich celów... Faber i Mazlish uczą, jak skutecznie i nietoksycznie przekazywać ludziom swoje oczekiwania.


  • Józef Augustyn, Rozważania rekolekcyjne oparte na Ćwiczeniach duchownych św. Ignacego Loyoli

    Rekolekcje ignacjańskie nie są propozycją dla każdego. Dla mnie okazują się bardzo pomocne i staram się regularnie na nie jeździć, ale nie polecam ich „w ciemno”. Polecam natomiast tę książkę, ponieważ w każdym z czterech tomów, po części „Wprowadzenia do medytacji”, znajduje się część zatytułowana „Rozważania rekolekcyjne”, zawierająca między innymi artykuły na temat leczenia sfery uczuciowej oraz szeroko pojętego procesu uzdrawiania i dojrzewania człowieka. Ojciec Augustyn ma wyształcenie psychologiczne i wieloletnie doświadczenie kierownika duchowego, a jego książka była dla mnie cenną pomocą w pracy nad sobą.


  • W. Stefan, E. Łozińska, M. Kramarz, Jak można pojednać się z własną historią życia?

    Nagrania z trzydniowej sesji prowadzonej przez trzy doświadczone terapeutki i pedagogów: Wiesławę Stefan, Elżbietę Łozińską i Małgorzatę Kramarz. Panie omawiają następujące tematy: rodzaje przemocy i zaniedbania (w rodzinie i różnych relacjach społecznych i zawodowych) i ich konsekwencje psychologiczne; sposoby przeciwstawiania się przemocy i zaniedbaniu; proces przebaczenia i pojednania, konieczny w celu uzdrowienia doznanych krzywd i uwolnienia się od ciężaru przeszłości. Materiał jest bardzo wartościowy i dobrze uporządkowany.


  • Krzysztof Grzywocz, Wartość człowieka

    Nagrania z kolejnej sesji w Centrum Formacji Duchowej księży salwatorianów w Krakowie. Ksiądz Grzywocz jest znanym i cenionym kierownikiem duchowym oraz psychoterapeutą o dużym doświadczeniu, dlatego wolnych miejsc na tę sesję zabrakło już kilka miesięcy wcześniej. Można kupić nagrania (jak zazwyczaj u salwatorianów, sześć płyt). Ksiądz Grzywocz mówi o fenomenie wartości człowieka i poczuciu jego braku oraz o tym, jak tę wartość budować — u siebie i innych.


  • Krzysztof Grzywocz, Ból ludzkich zranień i potrzeba przebaczenia

    Nagrania z innej sesji, prowadzonej u salwatorianów przez księdza Grzywocza. Tutaj mówi on o doświadczeniu straty i o depresji (jest ona zjawiskiem znacznie bardziej skomplikowanym, niż mamy na myśli, używając tego słowa w potocznym znaczeniu) oraz opisuje, jak można przepracować zranienia, których doznaliśmy w przeszłości, by nie zniszczyły nam dalszej części życia.


  • Susan Forward, Craig Buck, Toksyczne namiętności

    Jest to kolejna książka Susan Forward, psychoterapeutki i autorki bardzo znanej książki „Szantaż emocjonalny” (jej recenzja znajduje się wyżej). Książka bardzo mocna; Forward opisuje w niej autentyczne historie ludzi tak obsesyjnie uzależnionych emocjonalnie, że odbierali obiektom swoich uczuć wolność, szczęście, a nawet życie. By uwiązać ich do siebie, manipulowali nimi, szantażowali ich i zastraszali. Dzięki terapii część z nich zdołała powrócić do normalnego życia, a nawet odyskać zaufanie partnerów i odbudować związek. Innym się nie udało. Warto poznać ich błędy, aby samemu ich uniknąć.


  • Gary D. McKay, Don Dinkmeyer, To, jak się czujesz, zależy od Ciebie!

    Na pierwszy rzut oka jest to jeden z tych amerykańskich poradników psychologicznych w stylu „zmień swoje życie w tydzień”. Jest to jednak książka cenna i pożyteczna: rzetelny podręcznik do pracy nad uczuciami. Większość ludzi ma kłopoty ze sferą uczuciową — albo zabijają uczucia, nie pozwalają sobie na ich przeżywanie, albo też są nimi miotani i nie są w stanie nimi pokierować. Obie sytuacje są szkodliwe dla zdrowia (psychicznego i fizycznego), niszczą życie danej osoby i jej relacje z ludźmi. Dzięki książce McKaya i Dinkmeyera można nauczyć się radzić sobie ze złością, lękiem, stresem, poczuciem winy itd., a dzięki temu być szczęśliwszym. Tak właśnie brzmi podtytuł książki: „Klucz do dobrego nastroju”.


  • Fran Ferder, Żywe słowa

    Podtytuł książki brzmi: „Pismo Święte, psychologia i komunikacja międzyosobowa”. Jej autorka jest zakonnicą, teologiem i psychologiem klinicznym, co stanowi rękojmię jej kompetencji; podaje wiele bardzo istotnych informacji, o których prawie się nie mówi. To dzięki tej książce dowiedziałam się, że zaspokajanie swoich potrzeb nie jest egoizmem, z którego należy się spowiadać, lecz niezbędnym warunkiem zdrowia psychicznego. Tylko osoba, która ma zaspokojone swoje podstawowe potrzeby fizyczne i psychiczne, jest zdolna do szczerego służenia innym ludziom bez zniewalania ich i subtelnego wykorzystywania. Inne tematy to m.in. jak nie dopuszczać do akumulacji i wybuchów nieuświadomionego gniewu, co robić, żeby nasza troska o innych nie była dla nich toksyczna i jak rozładowywać konflikty w relacjach międzyludzkich.


  • Anna Dodziuk, Przywiązani do przywiązania

    Czasami miłość zamienia się w uzależnienie i zaczyna niszczyć. Dusi, zniewala, zabija związek. Artykuł opisuje, jak powstaje taka sytuacja i jakie są drogi wyjścia z niej.

  • Jacek Prusak, Dlaczego przyjaźń musi boleć?

    Naprawdę warto przeczytać...

  • Krzysztof Osuch, Mordercza zazdrość i inne żądze

    Człowiek rozkwita i jest szczęśliwy, kiedy kocha i jest kochany, ale wbrew swym pragnieniom częściej ulega swojemu egoizmowi, złym skłonnościom i pożądaniom, niszcząc siebie samego i swoje otoczenie. Można jednak oczyszczać swoje serce z egoizmu i złych skłonności i ten artykuł zawiera informacje, jak nad tym pracować.

  • Krzysztof Osuch, Pycha — wiedzieć lepiej niż Bóg

    Dlaczego pycha nas niszczy i nie daje szczęścia. Dlaczego wbrew pozorom opłaca się zaufać, że Bóg wie, co jest dla mnie dobre.

  • Krzysztof Osuch, Każdy pragnie radości

    Po prostu: skąd czerpać radość.

  • Krzysztof Osuch, Bóg tak wysoko cię ceni

    W dzisiejszych czasach większość ludzi żyje w cichej rozpaczy, beznadziei, poczuciu skrzywdzenia i przypadkowości ludzkiego losu. Trzeba szukać poczucia wartości, nadziei i sensu życia, i autor wskazuje tutaj, gdzie je można znaleźć.

  • Krzysztof Osuch, Ukrywanie swych błędów — zgubny stereotyp

    Dlaczego nie opłaca się ukrywać swoich błędów.



Kolejne recenzje...





Jeśli masz ochotę skontaktować się ze mną w sprawie tego tekstu lub jakiejkolwiek innej, napisz na adres: nadzieja@nadzieja.webd.pl